Jak nie rezygnować z intensywnych zabiegów w okresie wakacyjnym, a jednocześnie zachować ostrożność – propozycje kosmetologa
Okres wakacyjny nie sprzyja wykonywaniu intensywnych procedur kosmetycznych, a z drugiej strony wielu z nas w związku z pandemią spędzi swój urlop w mieście. Warto ten okres wykorzystać maksymalnie i zadbać o siebie w gabinecie kosmetycznym, zwłaszcza, że możemy poświęcić trochę czasu na rekonwalescencję. Lato nie wyklucza nas ze stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów, jednak należy pamiętać o bezwzględnym unikaniu opalania się, a także stosowaniu fotoprotekcji.
Podstawowym warunkiem wykonywania niemalże wszystkich zabiegów kosmetologicznych jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50. Jest to często problem dla klientek, ponieważ nie przepadają za konsystencją produktów z SPF. Idealny rozwiązaniem jest stosowanie mgiełki lub spray’u, które zawierają filtry – dzięki takiej konsystencji możliwa jest także reaplikacja produktu także w ciągu dnia np.na wykonany makijaż. Po zabiegach w których dochodzi do przerwania ciągłości naskórka należy także pamiętać o zachowaniu zasad higieny i utrzymywaniu miejsca zabiegowego w bezwzględnej czystości. Nie należy ich zatem wykonywać przed wyjazdem na urlop, podczas którego będziemy korzystać z basenu lub kąpieli w morzu. Zabiegi iniekcyjne mogą również wywołać powstanie stanu zapalnego, którego nie należy potęgować poprzez intensywne uprawianie sportu oraz korzystanie z sauny.
Idealny intensywniejszym zabiegiem, który można wykonywać latem są stymulatory tkankowe np. polinukleotydy. Posiadają one zdolność regeneracji DNA, działają jako silne antyoksydanty – ich budowa chemiczna pozwala na wiązanie wolnych rodników. Jak wiadomo stres oksydacyjny, a co za tym idzie – zwiększona liczba wolnych rodników jest jednym z czynników starzenia się skóry. Kolejną zbawienną właściwością polinukleotydów jest nawilżanie skóry. Zabieg stymulatorów tkankowych z zastosowaniem preparatu na bazie polinukleotydów jest więc idealnym rozwiązaniem na okres wakacyjny, ponieważ niweluje ewentualne szkodliwe skutki promieniowania UV, a także kondycjonują i regenerują skórę.
Okres urlopowy sprzyja także odbyciu rekonwalescencji po takich zabiegach jak osocze i fibryna bogatopłytkowe, gdyż nienakładanie makijażu sprzyja szybszym procesom gojenia. Zabiegi te polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi od klientki, a następnie odwirowaniu jej w specjalnej wirówce. Uzyskany produkt wirowania podaje się za pomocą iniekcji w poszczególne partie twarzy. W wyniku zabiegu stymulowane są czynniki wzrostu w skórze odpowiedzialne między innymi za produkcję kolagenu i elastyny, wzmocnienie śródbłonka naczyniowego, przyspieszenie procesów gojenia i regeneracji. Efektem jest uzyskanie jędrnej, dobrze napiętej skóry. Po serii zabiegów możemy również spodziewać się wygładzenia drobnych zmarszczek, zmniejszenia widoczności cieni pod oczami oraz ogólnej poprawy stanu skóry.
Znanym i lubianym przez klientki zabiegiem jest również mezoterapia igłowa, którą również można wykonywać w okresie wakacyjnym. Podczas mezoterapii stosowane są takie substancje jak kwas hialuronowy, który nawilża skórę, witaminy i aminokwasy, które ją odżywiają i kondycjonują. Nie należy jednak stosować składników, które mogą spowodować powstawanie przebarwień lub uwrażliwić skórę na działanie promieniowania UV. Mezoterapia jest idealnym zabiegiem wykonywanym jako prewencja starzenia się skóry, gdyż dostarcza ona składników aktywnych, które poprawiają metabolizm komórkowy.
Intensywne nasłonecznienie latem nie sprzyja wykonywaniu intensywnych zabiegów laserowych oraz peelingów chemicznych, gdyż złuszczenie naskórka sprzyja powstawaniu przebarwień, a światło laserowe może powodować poparzenia, a w konsekwencji hiperpigmentacje. Podstawą wykonywania jakichkolwiek zabiegów kosmetologicznych jest stosowanie produktów zawierających filtr SPF 50. Jest to warunek konieczny po wykonaniu zabiegów takich jak mezoterapia igłowa, osocze i fibryna bogatopłytkowe oraz stymulatory tkankowe z zastosowaniem polinukleotydów. Lato nie wyklucza nas zatem z intensywnych procedur, jednak wszystkie zabiegi należy zachowywać z dużą dozą bezpieczeństwa.