KATOWICE

Codzienne oczyszczanie skóry

Wieloetapowe oczyszczanie skóry to trend, który zyskuje na popularności. Moda na oczyszczanie skóry przy użyciu wielu produktów dotarła do nas ze wschodu. Oczyszczanie dwuetapowe jest szybkie, skuteczne, a dzięki dobrze dobranym kosmetykom – nie podrażnia skóry i nie zaburza funkcji płaszcza wodno- lipidowego.

Wokół oczyszczania skóry narosło wiele nieprawdziwych informacji, rozwiejmy więc wszelkie wątpliwości: pierwszym krokiem jest oczyszczenie skóry preparatem na bazie fazy olejowej, czyli olejkiem, który można zemulgować lub płynem micelarnym. Drugą fazą jest mycie za pomocą produktu na bazie wody np. żelu do mycia twarzy.

Dlaczego oczyszczenie skóry jedynie płynem micelarnym nie wystarczy? Oczyszczenie za pomocą płynu micelarnego w niektórych przypadkach jest wystarczające, jednak należy pamiętać o dokładnym zmyciu produktu ze skóry za pomocą wody. Jest to spowodowane zawartością substancji powierzchniowo-czynnych, a więc pozostawiając kosmetyk na skórze sprawiamy, że jest on cały czas aktywny, co może skutkować podrażnieniami i zaczerwienieniem skóry.

Jak wybrać produkty, które można zastosować do poszczególnych faz? Przede wszystkim określić swój typ cery. Do cer tłustych i trądzikowych nie należy wybierać olejów, które mogą wykazywać właściwości komedogenne, czyli zaskórnikotwórcze. Jeżeli mamy obawy przed zastosowaniem olejku to możemy początkowo zdecydować się na płyn micelarny, oczywiście pamiętając o dokładnym zmyciu produktu przed rozpoczęciem fazy drugiej. Kosmetyk do fazy drugiej może mieć różną formę żelu, mleczka, musu, czy nawet pianki. Oczywiście dobieramy go do potrzeb naszej cery.

Czym umyć twarz? Rynek kosmetyczny oferuje nam wiele rozwiązań w tym zakresie – do wyboru mamy ręczniczki, rękawice oczyszczające, gąbki, szczoteczki mechaniczne, czy też soniczne. Jednak codzienne stosowanie ich może również podrażnić delikatną skórę twarzy. Idealnym rozwiązaniem są… nasze dłonie! Pozwalają one na dotarcie w trudno dostępne miejsca, takie jak okolica płatków nosa, delikatna skóra powiek dolnych. Dłonie również pozwalają nam delikatne zemulgowanie preparatu przed nałożeniem na skórę twarzy oraz wykonanie delikatnego masażu.

Podstawowym błędem popełnianym przy dwuetapowym myciu twarzy jest stosowanie podczas pierwszej fazy oczyszczania olejku, który jest zwykłym olejem, a nie olejem, który posiada zdolność emulgowania. Kolejnym błędem, który popełniany jest najczęściej jest niezmywanie płynu micelarnego z twarzy. Jeżeli w pierwszym etapie mycia skóry stosujemy płyn micelarny należy bezwzględnie po jego zastosowaniu zmyć skórę wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i uniknąć podrażnień.

Problematyczne jest również dobranie odpowiedniego produktu oczyszczającego przeznaczonego do zastosowania w drugiej fazie oczyszczania. Ogólna zasada mówi o tym, że konsystencje kremowe typu mleczko, krem oczyszczający, mus przeznaczone są dla cer dojrzałych i delikatnych. Z kolei konsystencje płynu, czy żelu dedykowane są dla cer tłustych i trądzikowych. Przede wszystkim produkt myjący nie powinien przesuszać żadnego z rodzajów cer. Dobrą opcją są także kremowe musy i pianki przeznaczone dla cer delikatnych, suchych, a także tłustych. Szczególną opieką należy otoczyć cerę dojrzałą i naczyniową – one wymagają szczególnej pielęgnacji. Cera naczyniowa bywa często cerą wrażliwą, zatem produkt do jej mycia powinien być produktem delikatnym, nie wywołującym podrażnień. Z kolei cera dojrzała jest przeważnie cerą suchą, zatem do jej pielęgnacji należy wybierać konsystencje kremowe, o działaniu nawilżającym.

W dwuetapowym oczyszczaniu skóry należy zwrócić uwagę również na szyję i dekolt, które z niewiadomych względów są często pomijane podczas kroków pielęgnacyjnych. Oprócz nakładania na nie kremów nawilżających należy także je dokładnie oczyszczać. Stosowanie kremów z filtrem SPF również obciąża te delikatne okolice i należy zadbać o ich dokładne oczyszczenie, tak aby cieszyły nas swoim pięknym o zdrowym wyglądem.

W dwuetapowym oczyszczaniu skóry chodzi przede wszystkim o dokładne usunięcie zanieczyszczeń lipofilowych i hydrofilowych. Tego typu oczyszczanie należy przeprowadzać dwa razy dziennie – aby przygotować skórę do nałożenia wieczornych kosmetyków pielęgnacyjnych, a rano aby zmyć pozostałości nałożonych na noc kremów oraz serum i przygotować skórę do nakładania kosmetyków na dzień. Jedynie dobrze oczyszczona skóra odpowiednio wchłania składniki odżywcze z kosmetyków, które na nią nakładamy.