Pielęgnacja skóry – wszystko o filtrach UV
Temat ochrony przeciwsłonecznej wraca co roku wiosną i wczesnym latem. Niestety, większość klientów stosuje fotoprotekcję jedynie w okresie wykonywania zabiegów w gabinecie kosmetologicznym, zapominając o tym, że ochrona skóry przed słońcem leży u podstaw zapobieganiu powstawania zmarszczek oraz właściwego dbania o cerę.
Za poprawną ilość aplikowanego produktu uznaje się 2 mg na centymetr kwadratowy skóry, czyli odpowiada to ilości 1-1,25 ml na całą twarz. Nałożenie zbyt małej ilości produktu nie będzie spełniało swojego zadania, a więc nałożony kosmetyk nie będzie nas chronił przed promieniowaniem UV lub będzie to robił w stopniu niewystarczającym. Podczas nakładania kremu należy również pamiętać o szyi i dekolcie, które bardzo często są pomijanymi partiami w codziennej pielęgnacji.
Kremy z filtrem mają przeróżną konsystencję – począwszy od ciężkich kremów, lekkich emulsji aż do produktów w postaci mgiełki lub spray’u. Dodatkowo zawierają w swoim składzie również substancje o działaniu odżywiającym oraz nawilżającym skórę, dzięki czemu mogą spełniać kompleksowo zadanie kremu stosowanego na dzień. Ich konsystencja przystosowana jest to stosowania pod makijaż lub na makijaż (spryskiwanie twarzy mgiełką z SPF w ciągu dnia), a niektóre mogą go wręcz zastąpić, ponieważ zawierają cząsteczki pigmentu dając efekt kremu BB na skórze.
Kiedy należy stosować filtr? Wszystko zależy od osobistych referencji, jednak faktem jest, że chroni on przed nowotworem skóry, powstawaniem przebarwień i starzeniem się. Jest on podstawowym wymogiem pielęgnacyjnym podczas wykonywania zabiegów laserowych, a także peelingów chemicznych czy też procedur z zastosowaniem iniekcji. Najlepiej stosować produkty z faktorem minimum SPF 50 , ponieważ chroni on skórę przed oparzeniami. Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest oznaczenie PPD (PA), które informuje o ochronie przed promieniowaniem UVA. Im wyższy wskaźnik PA, tym ochrona jest wyższa. Jeżeli na opakowaniu producent zamieścił oznaczenie UVA w kółeczku oznacza to, że krem zawiera minimum 1/3 filtra przeciw promieniowaniu UVA. Reasumując: oznaczenie SPF odnosi się do promieniowania UVB, a oznaczenie PPD/PA odnosi się do promieniowania UVA.
Od niedawna producenci operują również takimi określeniami jak promieniowanie IR. Czego ono dotyczy? Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez słońce i odczuwane przez nas jako ciepło. Jego negatywny wpływ na naszą skórę objawia się podgrzewaniem tkanek naszej skóry do temperatury wyższej niż przeciętna temperatura ciała ludzkiego (36.6 stopni C), czyli do około 40 stopni. Podwyższona temperatura ma niekorzystny wpływ na białka takie jak kolagen i elastyna, których struktura ulega rozpadowi. Promieniowanie IR wywołuje również powstawanie wolnych rodników w naszym organizmie, co jest jedną z przyczyn starzenia się organizmu.
W ostatnim czasie rozgłosu nabrało również promieniowanie HEV, zwane potocznie promieniowaniem niebieskim. Jego źródłem są włączone ekrany komputerów, telefonów oraz tabletów. Istnieją doniesienia, że promieniowanie HEV wnika głębiej w skórę niż promieniowanie słoneczne i przyspiesza fotostarzenie się skóry.
Część osób rezygnuje ze stosowania kremu z filtrem ze względu na jego działanie alergizujące lub podrażniające skórę. Należy wtedy przyjrzeć się dokładnie składom kosmetyków i zdecydować się na krem z filtrami mineralnymi. Jednak mieszanka filtrów chemicznych i fizycznych zapewnia pełne spektrum ochrony przed promieniowanie UVA, UVB, IR oraz HEV.
Stosowanie produktu chroniącego nas przed promieniowaniem bez wątpienia zmniejsza ryzyko występowania na naszej skórze oparzeń czy też przebarwień. Ochrona przed UV zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, a także opóźnia procesy starzenia się. Warto pamiętać, że powyżej opisane promieniowania emitowane są przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym, zatem o fotoprotekcji należy pamiętać codziennie, a nie traktować ją jako dodatek do zabiegów wykonywanych przez kosmetologa lub tylko podczas letnich wyjazdów.